October 30, 2006

Vaktsineerida või mitte?

Filed under: Ettevalmistus — Liux @ 8:35 pm

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/clients/kontus.cresinda.com/www/reisiblog/wp-includes/functions-formatting.php on line 76

Kui me Siilikuga olime vaktsineerimas ära käinud, saatsime ülejäänutele alljärgneva kirjatüki.

Koht, kus käisime oli AS Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa Nakkuskeskus. Meid nõustas väga meeldiv naisterahvas Kai Zilmer,  kes on juhtumisi ka kõne all oleva keskuse juhataja.
Meie poolt külastatavas regioonis kohustusliku vaktsiini tegemise vajadust, mille tõestust piiril nõutakse polnud, küll oli aga soovituslikke.
Kõigepealt A-hepatiidi (kollatõve)v astu. A vorm on soolenakkus ja levib enamasti toidu ja vee kaudu. Kes kollatõbe (A-hepatiidi vormi just, B levib vere kaudu ja sugulisel teel) põdenud on, sellel peaks idee järgi immuunsus olema, aga kui ei, siis on soovitav. See vaktsiin annab kaitse üheks aastaks ja kui aasta pärast uus otsa teha, saab  kümne aastase garantii. Kallis on teine küll, maksab 475.-, aga samas, kas on mõtet riskida? Süüa soovitas arst  läbiküpsetatud asju, kõik värske ära koorida ja juua ainult pudelivett. Tihti pesta või lausa desinfitseerida käsi. Kellel on keskkooli lõpetamisest möödas 10 aastat, soovitas ta korrata ka difteeria/teetanuse vaktsiini. See on põhimõtteliselt tasuta, tuleb maksta vaid 50.- visiiditasu. Kui kollatõvesüsti ka teed, on kõik kokku 475.- ehk siis nö. visiiditasu maksma ei pea. ?hesõnaga, tegelikult maksad kõik kinni nagunii.
Mõned turistid pidid laskma teha vaktsiini ka kõhutüüfuse vastu, aga seda ta nii väga vajalikuks ei pidanud. Tavaliselt kimbutab seal ikka tavaline kõhulahtisus. Söetabletid kaasa! Hainani piirkonnas on märge ka malaaria kohta, aga seda ilmselt mitte rannaalas. Samas ei või iial teada, kui mõni sääsk teelt eksib. Malaaria vastu vaktsiini pole, on tabletid, mille retsepti ta meile ka välja kirjutas. Seda tuleb võtta nädalas 1x kindlal päeval. 1 nädal enne reisi, reisi ajal ja 4 nädalat veel pärast ka, peiteaeg nimelt. Kusagil 150.- krono pakk, 8 tk pakis, nii et kahepeale hea osta. Aga selle malaariarohu kohta olen juba kahest kohast kuulnud, et rohu võtmise kõrvalnähud pole teab mis meeldivad. ?ks olla hakanud hallukaid nägema (äkki muidugi võttis vale tableti, ega seda tea) ja teist ajasid need jälle oksendama. Aga seda kõike saame veel arstiga konsulteerida, sest ta palus endale vahetult enne reisi või siis tablettide ostmist helistada.  

Nüüd tagant järele võib öelda, et osad meist vaktsineerisid, osad mitte, aga tervetena tulime tagasi kõik. Väikest sorti kõhulahtisused ja peavalud meid kimbutasid, aga see oli ka kõik. Ei midagi erakorralist. Lacto Sevenit sai reisi jooksul tarbitud küll, aga lõpupoole kippus seegi toiming ununema. Toitu me tänavalt päris ei ostnud, ehk  päästis seegi.  

Doktor Liux